Wizytówka, którą zamierzamy się posługiwać powinna mieć estetyczny i stylowy wygląd, aby była reklamą samą w sobie. Powinniśmy pamiętać, że ten mały, prostokątny kartonik może być podstawą do oceny naszej osoby przez tego, któremu ją wręczymy. Dobrze byłoby więc, aby wyglądała profesjonalnie. W dzisiejszych czasach istnieją pewne normy, które wizytówka powinna spełniać.
Jest to m.in. rozmiar. Najczęściej występujące wymiary w Polsce to: 90x50mm, 85x50mm i 90x55mm. Na świecie można spotkać się z wymiarem 85.60×53.98mm (czyli wymiarem karty kredytowej). To od klienta zależy, jaki rozmiar wybierze.
Projektowanie wizytówki opiszemy w punktach, aby było czytelne i zrozumiałe.

1)      Pierwszy krok to wybranie rozmiaru kartonika. Na świecie można spotkać się z wymiarem 85.60×53.98mm (czyli wymiarem karty kredytowej).
2)      Po wybraniu rozmiarów wizytówki przystępujemy do ustalenia wielkości spadów (post: Co to są spady?), aby kartonik nie został przycięty w miejscu gdzie znajduje się tekst czy logo.
3)      Umieszczamy dane, które mają znajdować się na gotowej wizytówce. Najczęściej są to imię, nazwisko, piastowane stanowisko, numer telefonu, adres e-mail  czy strony internetowej. W przypadku wizytówki firmowej dobrze jest umieścić na kartoniku pełną nazwę firmy (oraz jej logo, jeśli takowe posiada).
Informacji nie powinno być zbyt wiele – wizytówka musi być czytelna. Nie poleca się też używania dużych, kolorowych grafik, wielu rodzajów czcionek (tym bardziej ozdobnych) oraz mocnych kolorów w tle – wszystkie te rzeczy zaburzają harmonię i powodują, że wizytówka wygląda źle.
Gotowa wizytówka powinna być prosta, ale estetyczna. Pamiętajmy o tym, że jest ona naszą reklamą, więc warto dobrze rozplanować tę małą przestrzeń.