Aby wykonać plakat własnoręcznie, niezbędna jest wyobraźnia i odpowiednie umiejętności posługiwania się programem graficznym. Plakat – jak każdy rodzaj reklamy – trzeba umiejętnie zaplanować tak, aby był przede wszystkim skuteczny i estetyczny. Najważniejszy jest oryginalny pomysł. Kiczowate projekty raczej nie przyciągną wzroku potencjalnych klientów, a już na pewno nie zachęcą go do skorzystania z usług firmy.
Przy projektowaniu plakatu powinniśmy się więc skupić na paru podstawowych rzeczach, takich jak np. jego treść.
Oto przykładowy plan działania:
1) Ustalamy rozmiar plakatu.
Plakat powinien być zauważalny (pamiętajmy, że to nie ulotka!), jeśli jednak potrzebujemy dużej reklamy wydarzenia, lepiej posłużyć się banerem.
2) Przygotowujemy tekst.
Zaleca się, aby tekst napisać najpierw w jakimś edytorze, który sprawdzi go i skoryguje ewentualne błędy językowe.
3) Wybieramy punkt przewodni plakatu.
Może to być grafika nawiązująca treścią do reklamowanego wydarzenia czy produktu. W Internecie znajdziemy wiele stron oferujących zdjecia o dużej rozdzielczości, które można następnie wykorzystać w projektowaniu plakatu bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
4) Dobieramy kolory.
Kolory powinny być odpowiednio skontrastowane tak, aby nie zlewały się z innymi częściami plakatu. Powinny również współgrać z kolorami grafik, tekstu, aby kompozycja wyglądała estetycznie.

W projektowaniu plakatu sprawdza się zasada: “mniej, znaczy więcej!”. Powinniśmy więc unikać nadmiaru zdjęć oraz tekstu – plakat stanie się nieczytelny. Dobrze sprawdzają się również odpowiednie slogany, które zaintrygują odbiorców. Jeśli uznamy, że nie podołamy zadaniu, warto zlecić projekt profesjonalnym grafikom – możemy wtedy liczyć na fachową pomoc.
Zapraszamy do zapoznania się z gotowymi projektami na stronie drukarni.