Projektując grafiki do druku na takich urządzeniach jak drukarki czy plotery stosuje się model barw CMYK.

Sam model CMY zawiera trzy kolory: Cyan (morski), Magenta (turkusowy) oraz Yellow (żółty). W przeciwieństwie do ekranów monitorów, które tworzą matrycę kolorów poprzez mieszanie światła urządzenia takie jak drukarka czy ploter, czyli wszystkie te, które nie posiadają aktywnego źródła światła tworzą kolor poprzez pokrycie materiału kolorowymi pigmentami. Barwy te są tworzone dzięki odbiciu światła. Kolor Cyan uzyskuje się poprzez mieszankę zielonego oraz niebieskiego koloru. Oznacza to, że jeśli białe światło oświetli powierzchnię o barwie Cyanu, to odbite światło nie będzie miało koloru czerwonego. Czerwona część białego światła wniknie w powierzchnię. Tak samo dzieje się z żółtym kolorem, który wchłania niebieski kolor, a turkusowy usuwa zieleń z białego światła.

Przedstawiona teoria w praktyce wygląda tak iż, w procesie drukowania na urządzeniach drukujących najczęściej stosuje się cztery składowe: trzy, wyżej wymienione barwy podstawowe, które dodatkowo uzupełnia się kolorem czarnym. Kolor czarny dodaje się dlatego, że połączenie tych trzech barw CMY nie daje koloru czarnego, a jedynie ciemny brąz lub ciemnoszary. Dołączenie czarnej barwy podnosi kontrast.

Model CMY + dodany czarny kolor to właśnie CMYK (K jest ostatnią literą angielskiego znaczenia słowa black). CMYK to zestaw podstawowych kolorów farb drukarskich, dlatego też najczęściej drukuje się na maszynach czterokolorowych farbami triadowymi.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą drukarni Designer.