Drukarnia Designer przedstawiła w ostatnich postów dla modele barw – RGB oraz CMYK. W związku z nimi należy zapamiętać sobie jedną ważne zasady:

Modelu RGB używamy w projektach, które będziemy oglądać na ekranie, a modelu CMYK używamy w projektach, które będziemy oglądać wydrukowane.

Od tej zasady występuje mały wyjątek – jeśli dany projekt chcemy wydrukować na cyfrowej drukarce kolorowej, a nie na czterokołowej prasie drukarskiej to czasem warto jest sprawdzić czy wydruk będzie lepszy w modelu CMYK czy RGB próbując wydrukować w obu modelach.
Jeśli chodzi o wielkość plików w tych dwóch modelach to z pewnością pliki projektów w RGB na potrzeby internetu oraz wyświetlania na ekranach zajmują mniej miejsca niż projekty wykonane w CMYKu.
Należy także pamiętać, iż każda konwersja projektu z modelu barw CMYK na model RGB powoduje utratę części danych na temat barw – najlepszym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest wykonywanie projektów w modelu RGB, a następnie jej konwersję na model CMYK.
Czasami mamy wrażenie, że projekt wykonany w RGB na monitorze prezentuje się przepięknie, a po dokonaniu konwersji na CMYK i wydrukowaniu projektu czujemy się zniesmaczeni jakością, niestety ale przy konwersji do druku tracimy część palety barw i nasze rozczarowanie jest naturalne…

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą drukarni Designer.