CtP z języka angielskiego: Computer-to-Plate to druga z podstawowych metod tworzenia formy drukowej w druku offsetowym. Przypominamy że pierwszą metodą była wspomniana w wcześniejszym w poprzednim poście CtF. W obu przypadkach efektem końcowym jest taka sama forma drukowa, tzw. blacha. Różnica polega na technologii wykonania, a co za tym idzie – na czasie pracy i jakości efektu końcowego. Obecnie uważa się, iż CtP jest następcą CtF.
W przypadku CtP odpada dotychczasowy etap pośredni polegający na naświetlaniu najpierw błon, a dopiero potem wykorzystaniu tych błon do naświetlania blach. CtP polega na bezpośrednim naświetlaniu form drukowych z plików postscriptowych. Podstawową zaletą CtP jest największa, precyzyjna dokładność wszystkich parametrów. Niewątpliwą zaletą jest również skrócenie całego cyklu przygotowania formy drukowej, jak i jej narządu.
Koszty pozyskania formy drukowej w obu technologiach są porównywalne, a koszty bezpośrednie przeważnie są niższe dla CtP chociażby dlatego, iż w tej technologii są potrzebne mniejsze ilości pracowników.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą drukarni Designer