Programy graficzne pozwalają nam na zapis naszych projektów graficznych w wielu formatach, jednak niewiele osób wie co one tak właściwie oznaczają, dlatego najbliższe posty pragniemy poświęcić najpopularniejszym formatom zapisu czyli takim jak JPEG, GIF, BMP, TIFF oraz PNG

JPEG jest to najbardziej popularny format zapisu grafik. JPEG jest to skrót z angielskich słów Joint Photographic Experts Group – nazwa ta pochodzi od zespołu ekspertów którzy w 1983 roku rozpoczęli pracę nad tym formatem. Zdjęcie zapisane w jpeg zapisuje obraz do 16 milionów kolorów, jest kompatybliny z wszystkimi podstawowymi systemami operacyjnymi (Mac, PC, Linux). Format JPEG nie zapisuje informacji o przezroczystości, oraz nie możliwe jest zapisanie animacji.

Formatu jpeg używa się zarówno do zapisu grafik w celu ich opublikowania w sieci, jak również do zwykłego wyświetlania na monitorze. Jednak zapisując projekt w formacie jpeg tracimy wiele informacji o kolorystyce projektu, zwłaszcza zapisując w ten sposób zdjęcia. Chociaż w pierwszym momencie zapisu nie zauważymy różnicy to po dokładniejszym porównaniu oryginalnego zdjęcia i jego kopii zapisanej w jpeg dostrzeżemy, iż oryginalny plik jest o wiele ostrzejszy. Mogą pojawić się również artefakty spowodowane kompresją. Co zatem należy zrobić? Należy stosować małą kompresję by uzyskać lepszy, bardziej wyraźny i zbliżony do oryginału efekt. Im mniejsza kompresja tym lepsze jakościowo zdjęcie lecz im większa kompresja tym zdjęcie mniej waży.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą drukarni Designer