GIF czyli Graphics Interchange to format, w którym możemy zapisać projekt w 256 kolorach na obraz (8-bitów). Format gif jest najlepszym formatem do publikacji grafik w internecie, gdyż kompresując plik dzięki gif-owi bardzo mało tracimy na jakości. Dlaczego? Dlatego, że kompresja pliku gif odbywa się w dwóch etapach:

  1. Gif najpierw redukuje kolory przy wielokolorowych zdjęciach – robi to poprzez redukcję liczby bitów na piksel.
  2. W drugim kroku następuje zmiana podobnych wzorców kolorów na jeden, czyli na przykład zamiast przechowywać informację o pięciu odcieniach niebieskiego gif zamienia go na jeden.

Format GIF jest optymalnym i najczęściej stosowanym formatem zapisu zdjęć oraz projektów graficznych do publikowania w sieci, głównie jeśli chodzi o takie pliki jak diagramy, rysunki itp. Jest także najczęściej używanym formatem podczas zapisu grafik przekształconych w animacje.
W porównaniu z kompresją do wspomnianego w poprzednim poście formatu pliku jpeg gif jest bezstratny w przypadku pojedynczych kolorów lecz zawodzi w przypadku szczegółowych, kolorowych zdjęć z przejściami tonalnymi. Innymi słowy kompresja GIF jest kompresją bezstratną dla grafik w których występuje 256 kolorów i mniej.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą drukarni Designer