Laminowanie jak wspominamy w poprzednim poście drukarni Designer  jest jednym z rodzajów uszlachetnienia druku, bardzo często stosowanym w drukarniach. Laminowanie inaczej nazywa się foliowanie, gdyż polega na przyklejeniu do powierzchni zadrukowanej przezroczystej folii (laminatu). Laminowanie odbywa się w laminatorach i rozróżnia się dwa rodzaje:

  • laminowanie na zimno – z użyciem kleju na zimno – zwane też laminatami samoprzylepnymi powleczone są klejem, który aktywowany jest przez docisk, czasem lekko podgrzany wałek laminatora (30-40 st. C) ułatwia laminowanie na zimno
  • laminowanie na gorąco – z użyciem kleju na gorąco – klej w laminatach na gorąco aktywowany jest przez wałki laminatora podgrzane do temperatury 80-120 st. C.

Laminować można powierzchnie jednostronnie lub dwustronnie (czyli laminat występuje z jednej strony powierzchni laminowanej lub po obu jej stronach). Dzięki laminowaniu zadrukowana powierzchnia uzyskuje dodatkowe walory estetyczne, zastaje też usztywniona i zabezpieczona przed działaniem mechanicznym, chemicznym, promieniowaniem UV, wilgocią.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą drukarni Designer