gazeta

Klienci, którzy zlecają drukarni przygotowanie licznych materiałów, często chcą wcześniej wiedzieć, jaki będzie koszt usługi. Na ogół wydaje im się, że zależy on jedynie od ilości kopii i formatu. Tymczasem kalkulacja nie jest wcale taka prosta i uwzględnia znacznie więcej czynników. Z naszego wpisu dowiesz się, co wpływa na cenę wydruku.

Koszty związane z drukiem

Szacując koszty usług drukarskich, trzeba uwzględnić czynniki związane z samym drukiem, a te zależą bezpośrednio od ceny materiałów eksploatacyjnych. Znaczenie ma tutaj zarówno cena papieru, jak i tonerów czy tuszów. W związku z tym istotny będzie nakład, a także rodzaj projektu. Jeżeli będzie miał on wiele ilustracji czy elementów kontrastowych, trzeba się liczyć z większym wydatkiem. Ważny jest także rodzaj druku. Jeżeli zdecydujemy się na offset, który umożliwia szybkie uzyskanie dużej ilości kopii, koszt zmaleje proporcjonalnie do wzrostu ilości. Niektóre projekty wymagają także uszlachetniania druku, co generuje dodatkowe koszty. Aby mieć pewność, że wydruk nie przekroczy naszego budżetu, warto samodzielnie wycenić produkt, co umożliwia specjalny formularz kalkulacyjny.

Pozostałe koszty

Oprócz ceny materiałów eksploatacyjnych, na ostateczne wydatki związane z wydrukiem mają również wpływ inne czynniki. Należy do nich zarówno koszty zakupu maszyn drukarskich, jak i utrzymania drukarni. Im nowocześniejsze maszyny drukarskie, tym opłaty mogą być wyższe, choć nie są to jakieś ogromne wydatki, rozkładają się bowiem równomiernie na wszystkie zlecenia. Niezwykle istotne są także opłaty związane z wykorzystaniem prądu, szczególnie w dobie galopujących podwyżek. Dobrym sposobem na oszczędności jest korzystanie z usług drukarni internetowych, których doskonałym przykładem jest drukarnia Designer. Z pewnością jest to tańsza opcja niż ta oferowana przez punkty stacjonarne. 

Podsumowując, na koszty usług drukarskich składają się różnorodne czynniki. Należą do nich zarówno materiały eksploatacyjne, jak i opłaty związane z utrzymaniem drukarni.